CALSERA NEDİR? 

Calsera Hakkında Bilmeniz Gerekenler...

CALSERA NEDİR? (Sitemiz 27 NİSAN 2024 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR)

Japonyada bugüne kadar surfcera-vegisafe-Calceramics isimleriyle bilinen ürünün(CaO = KALSİYUMOKSİT) Türkiye markasıdır. 2004 yılından bu yana üzerinde çalıştığımız bu ürün Japonya’ nın kuzeyinde Hokkikai denen deniz tarağının kabuğundan patentli (know-how) bir yöntemle elde edilir.FDA çalışması yapılarak FDA tarafından onaylanmış , DNAsı ise Amerika'daki DNA bankasında saklanmaktadır. İlk olarak Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından akabinde ABD, Çin, Tayland, Vietnam, Türkiye ve diğer ülkelerde E529 kalsiyumoksit GIDA KATKI MADDESİ kategorisinde yerini almaktadır. Yani insan sağlığına zararı bulunmayan, tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmayan ve zirai ilac kalıntıları ile etkilerini ortadan kaldıran üründür.  650 çeşit deniz kabuklusu veya istiridye tozları içinde sadece Calsera ile bu kadar detaylı çalışmalar yapılıp zararsız olduğu ispatlanmıştır. Muadili olamayacak benzerlerinden ve taklitlerinden mutlaka sakının.

BAKTERİSİT ve BAKTERİYOSTATİKtir.

Sadece ve sadece deniz tarağının kabuğudur ve %100 doğaldır. Bilimsel adı Kalsine Kavkı Kalsiyumu’ dur. Dünyanın birçok ülkesinde akredite laboratuvarlar tarafından yıllarca süren çalışmalar sonucunda etkisi ispatlanmış bakterisit, 21. yy mucizesidir.

Vitamin, mineral ve yararlı bakterilere zarar vermeden zirai ilaç kalıntılarını (pestisit) yok ettiği akredite laboratuvarlarca ispatlanmıştır. İçeriğindeki ağır metaller dünya ölçeğinde insanlar için kabul edilebilir ortalamanın çok altındadır(Bkz http://calsera.com/international_publications.html). Zirai ilaç kalıntılarını temizleyerek çürümeyi geciktirir, küflenmeyi engeller , gıdaların  raf ömrünü uzatır.


Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı (Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı)nca E529 kodu ile tescillidir. Japonya menşeilidir. 

Doğada bulunan en saf (%98.7) kalsiyumdur. Bileşen değildir. Oksijen ile reaksiyona girerek Kalsiyum Oksit (CaO) halini alır. Havadaki oksijen ile de reaksiyona girer. Görüntü olarak sönmemiş kirece benzer ama kesinlikle bambaşkadır.

Seramik kaplar içerisinde özel bir kalsine yöntemi (know-how) kullanılarak 1500℃ üzerinde sadece sıcak hava yardımı ile hiç bir katkı maddesi veya kimyasal madde olmadan deniz tarağı kabuğundan üretilmiştir. Dünya denizlerinde bulunan 650 çeşit deniz kabuklusunun tamamı (Türkiye'dekiler dahil) aynı işlemlerden geçirilerek ulaşılmış en son, en etkili ve en saf Kalsiyum (Ca) dır. Kireçlenme yapmaz. Kireç gibi donmaz, suda oldukça uzun süre çözünmüş halde durur.

Düzenli kullanımı sağlık problemi minimumda bir hayat sunar. Fazla kullanılması durumunda ise ALKALİ olduğundan geçici yakıcı ve geçici pH yükselticidir. Bol su ile bu etkiler 1dk içinde yok olur. Aşırı kullanımdan kaçınmak gerekir

CALSERA kesinlikle tıbbi ilaç değildir. FDA çalışması mevcut olup Türkiye'de de İ.Ü. Cerrahpaşa (Haseki) Kardiyoloji Enstitüsü tarafından koroner ve yoğun bakım ünitelerinde sağlık çalışması yapılıp uluslararası yayını tamamlanmıştır. Tıbbi tedavi görenlere katkı sağladığı enstitü tarafından ispatlanmıştır.(Bkz http://calsera.com/international_publications.html  )

Gıda katkı maddesi olmasından dolayı kesinlikle tehlikeli değildir. Aksine bakterisit, fungusit, pestisit ve bakteriyostatik özelliği aşağıdaki linkte (http://calsera.com/bacterium.html ) yer alan bakteri ve virüslerin tamamı üzerindeki çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Japonya’ daki mikrobiyolojik test sonuçları mevcuttur. bkz. http://calsera.com/international_publications.html

Calsera

Calsera

Calsera

Calsera

Calsera

Calsera
FDA Onaylı calsera Japonya Sağlık ve Refah Bakanlığı tarafından 158 sıra numarası ile gıda katkı maddesi olarak onaylıdır.
Tüm listeye ulaşmak için tıklayınız.
 
Ürün siparişi vermek, hemen kullanmaya başlamak ister misiniz?